Your watercooling and modding distributor Your watercooling and modding distributor

Alphacool NexXxoS ST30 Full Koopar 240mm radiator

> 50 redo för leverans inom 1-3 dagar

674,58 kr *

Kostnad inkl. VAT plus fraktkostnader

De nya radiatorerna är här, Alphacool NexXxos, ett namn som står för...mer
Produktinformation

De nya radiatorerna är här, Alphacool NexXxos, ett namn som står för erfarenhet och kvalitet. 

Varje användare av vattenkylning behöver en radiator och alla har olika krav på sin kylning.. Självklart vill kunden alltid ha det bästa för sina pengar. Alphacool NexXxos radiatorerna  har tävlat och slagit motståndarna i sin klass. De är de bästa radiatorerna i alla storlekar. Inga fler jobbiga val utan en ledare. Alphacool NexXxos är precis vad du behöver!


Alphacool har utvecklat och förbättrat sina radiatorer många gånger under de senaste åren. För att följa traditionen kommer de nya NexXxos radiatorerna vara de första att på riktigt kunna kallas 100% koppar. Alla huvuddelar, inte bara flänsarna och kanalerna utan även kammarna är gjorda i koppar. Detta ger en fördel som lämnar alla andra radiatorer utan chans. Materialet ger redan en stor fördel gentemot konkurrenterna och den inre strukturen är upp till nivå med konkurrensen. Separerade kammrar leder kylvätskan rätt, vilket ger hög genomströmning och prestanda.

Mångsidig och enkel montering är en av de viktigaste punkterna, där utvecklingsavdelningen på Alphacool fokuserade. Kamrarna erbjuder tre möjligheter för montering av anslutningar av både inlopp och utlopp (inte på NexXos ST30). Eftersom det behövs mindre vinklade anslutningar,  innebär det förbättrade flöden. Därav kan radiatorn även installeras i trånga utrymmen, där en intern installation annars inte vore möjlig. En 1/4"plugg gör avluftningen av radiatorn enkel (på alla UT60 och NexXxos Monsta) och bekymmersfri. Den gängade öppningen kan även användas för att fylla systemet, till exempel i kombination med en Fillport.


Mångsidighet är kärnan i den nya NexXxos serien! Radiatorerna är utformade för att kunns användas med antingen 120mm eller 140mm fläktar och finns i olika tjocklekar. De finns i både 30mm, 45mm och 60mm, det finns en för för varje ändamål. Även montering och installation av fläktar är mångsidig med dessa radiatorer: M3 gängor är standard i kylaren och finns i alla längder till ett överkomligt pris. Dessutom har NexXxos radiatorerna en skyddsvägg som stoppar skruvarna för att kunna skruvas in för långt och skada radiatorn.


Flänsavstånd ären viktig faktor i kylardesign . Den nya serien från Alphacool har en flänsdesign som gör det möjligt att använda väldigt långsamma fläktar och medelhastighetsfläktar. Detta är inte bara trevliga i och med att den undviker onödigt buller; Det innebär också att valet av fläktar som kan användas med dessa radiatorer inte är begränsat.

Dessa radiatorer är resultatet av erfarenhet och framtidsorienterad design med väl genomtänkta lösningar.

Alphacool NexXxos radiatorer: Ditt enda verktyg för alla dina kylbehov!


Information om Monstaradiatorerna:


Monstaradiatorerna som är 80mm tjocka är de första av dess slag. Därför är vi mycket spända på att se hur de presterar. Tester visar en väldigt ökade flöden jämfört med tunnare radiatorer. Kylningskapaciteten ökade dessutom massor i förhållande till fläkthastigheten när de drogs upp på högre varvtal. Detta kanske låter ganska logist, men denna radiator visar annan data än vanliga radiatorer. Vid 500rpm är Monsta något bättre än dess 60mm tjocka bror, men vid 800rpm har skillnaden ökat, vid 1200rpm är Monstaradiatorns prestanda lika bra som en 60mm med en extra fläkt. Detta till ett otroligt bra pris!

Tekniska specifikationer:
Internt material: Mestadels koppar
Utvändigt material: Sidopaneler av stål, gängor i mässing, kopparkamrar.
Färg: Svart
Dimensioner (LxWxH):278 x 124 x 30mm
Anslutningsgängor: 2x1/4“
Utgående anslutningar: 1x1/4“
Monteringsskruv: M3
Trycktestad: 1.5bar
Vikt:Kg

Note on application
Please use only in conjunction with clear transparent water cooling fluids. The particles and additives in Pastel liquids can clog and permanently damage water cooling products such as radiators, pumps, coolers and hoses. This can result in voiding the manufacturer's warranty as well.

Awards
Tekniska detaljer och videor mer
Tekniska detaljer
Färg: svart
Tillverkare: Alphacool
Fläktstorlek: 120mm
Lamell: Koppar
Kylkanaler: Koppar
Storlek på fläktgänga: M3
Chassi: Stål
Antal fläktar: 2
Trycktestad: 2 Bar
Kylflänsar per tum: 16
Dimensioner (L x B x H): 278 x 124 x 30mm
Anslutning: 2x G1/4"
Tjocklek: 29 - 39mm
Frågor & Svar mer
Frågor & Svar
Ingen fråga har ställts ännu.
Läs, skriv och diskutera recensionermer
Recensioner
5 Stjärna:
(5)
4 Stjärna:
(0)
3 Stjärna:
(0)
2 Stjärna:
(0)
1 Stjärna:
(0)
5 Betyg (er) på andra språk.
Klicka här för att se dessa betyg.
Alphacool tubing AlphaTube HF 13/10 (3/8"ID) - klar 3m (9,8ft) Paket Alphacool tubing AlphaTube HF 13/10 (3/8"ID) -...
Innehåll 300 cm (53,44 kr * / 100 cm)
160,33 kr *
Y-Kabel 3Pin Molex till 2x 3Pin Molex 30cm - svart Y-Kabel 3Pin Molex till 2x 3Pin Molex 30cm - svart
Innehåll 30 cm (133,83 kr * / 100 cm)
40,15 kr *
Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml
Innehåll 1000 ml
118,25 kr *
-28%
Slangavbitare Slangavbitare
72,74 kr *
string(2) "#2"
bool(false)